Gıcırtılı kapı menteşeleri ile ilgili bir anı kuralım . Geceleyin canınız bir atıştırmalık çekerek uyanıyorsunuz ama ayağınızı yataktan indirmeden önce, mutfağa giden yolun gürültülü mayın tarlalarıyla dolu olduğunu hatırlıyorsunuz. Mutfağa bir adım attığınızda birinin size doğru koşarak gelip gecenizi mahvetme ihtimali var. Gıcırtılı menteşeleri olan kapılar ve çatırtılı parkeler özellikle gece kaçamak yapmaya çalışırken sizi deli edebilir. Zamanla parkeler çoğunlukla gevşer ve kapıdaki menteşeler paslanmaya başlar – tüm o sinir edici gürültülerin başlıca nedeni bunlardır.

Gıcırtılı kapı menteşeleri ve çatırtılı zeminleri önlemek için kullanılabilecek bazı “kendin yap” teknikleri ve yağlayıcılar mevcuttur. Aşağıda gıcırtılı menteşeleri ve çatırtılı parkeleri kendi başınıza tamir etmenize olanak verecek yedi teknik yer almaktadır:

1.     Bir Kalıp Sabun

Bir kalıp sabun kullanmak kapı menteşelerinin gıcırdamasını durdurmanın en kolay yoludur. Ancak bu teknik için içinde gliserin olan bir sabun kullanmayın. Gliserinin metalin paslanmasına neden olan nemi çektiği bilinmektedir. Zamanla menteşedeki metal pim çerçeveye sıkışacak ve kapıyı açmak çok çaba gerektirecektir.

Sadece sabunu tamamen kaplanana kadar menteşelerin üzerine sürün. Sabun, uzun süre boyunca menteşeleri kaygan tutacak ve gıcırdamalarını önleyecektir. Bu, gıcırtılı kapı menteşelerini tamir etmek için ucuz ve kolay bir seçenektir çünkü her birkaç ayda bir uygulayabilirsiniz.

2.     Parafin Mumları

Mum, gıcırtılı menteşeler için ucuz ve mükemmel bir yağlayıcıdır. Parafin mumu, sürtünmeyi azaltmak üzere kayak tahtaları gibi çeşitli nesneleri tamir etmek, sürgülü cam kapıları gevşetmek vs. için kullanılır. Gıcırtılı kapı menteşelerini tamir etmek için, beyaz bir mum kullanmak daha iyidir, çünkü renk o kadar dikkat çekici olmayacaktır. Mumu menteşelere uygulayabileceğiniz iki yol vardır: Mumu birleşim yerlerinin tamamı üzerinde gezdirebilirsiniz veya pimi çekiçleyip çıkararak üzerinde mumu eriterek tamamen yağlayabilirsiniz.

Tamir işine eliniz yatkınsa, kapının uzun süre gıcırdamamasını sağladığı için ikinci seçeneği deneyin.

3.     Vazelin

Pimi çekiçleyip menteşelerden çıkarın ve pimlerle birlikte birleşim yerlerini vazelinle kaplayın. Pim nazik bir şekilde içeri kayıyorsa işiniz olmuştur. Menteşeler üzerinde yeterli miktarda kaplama olduğundan emin olun, böylece kapıyı her açtığınızda ve kapattığınızda vazelin birleşim yerlerini çalıştırır.

4.     Zeytinyağı

Kapı menteşelerinin gıcırdamaya başlamasının en büyük nedenlerinden biri insanların üzerini boyamasıdır. Boya kurudukça menteşenin hareketlerini kısıtlar ve boyanın oturduğu ve hâlâ ıslak olduğu yerlerde onu paslanmaya açık bırakır.

Gıcırtılı kapı menteşeleri boyanmışsa, ilk adım boyayı kaldırmaktır. Bir tencerede su kaynatın ve bir kovaya aktarın. Kapı menteşelerini kovaya atın ve boyanın soyulmasını bekleyin. Boyanın geri kalanını ovalayarak çıkarın ve menteşeleri duvara geri vidalayın. Menteşelerin kurumasını bekleyin ve zeytinyağı uygulamadan önce tozu gidermek için menteşeleri bezle silin.

Zeytinyağı uygulamak için fırça veya bir bez parçası kullanabilirsiniz. Menteşelerin tamamı üzerine uygulayın ve pimin iyi yağlandığından emin olun. Zeytinyağını doğrudan menteşelerin üzerine dökmeyin. Bu çok fazla olur ve üzerine kir yerleştiğinde kokuşabilir.

5.     Mısır Nişastası

Mısır nişastası ve talk pudrası gıcırtılı parkelerinizi tamir etmenin en ucuz iki yoludur. Parkelerin gıcırdamaya başlamasının nedeni değişen hava koşullarına göre genleşip büzülmeleridir. Parkeler birbirine sürtünür ve çiviler gevşer. Sadece parkelerin arasına küçük bir miktar mısır nişastası serpin ve oturmasını bekleyin. Mısır nişastası tahtalara nüfuz edene kadar alanda su dökülmesi olmamasından emin olun.

Çivilerin gevşemesi hâlinde, alt döşemeden yukarı sert tahtaya doğru vidalar geçirebilirsiniz. Sert tahtayı kavrayacak kadar uzun ve çıkıntı yapmayacak kadar kısa olduklarından emin olun.

6.     Şimler Kullanın

Parkenin yalnızca belirli bir alanı çatırdıyorsa, alttan erişebiliyorsanız tahtaların arasına bir şim kıstırın. İnce bir tahta parçası iş görecek ve parkelerin destek kirişine sürtünmesini önleyecektir.

7.     WD-40

WD-40, hem gıcırtılı kapı menteşeleri hem de çatırtılı parkeleri tamir etmek için kullanılabilecek çok kullanımlı bir yağlayıcıdır. Sıkışmış parçalara nüfuz edip onları gevşetir, böylece onları kolayca temizleyebilirsiniz. WD-40, bezle ulaşılamayan küçük parçaları ve köşeleri yağlamanıza olanak veren bir akıllı pipetle birlikte gelir. Metalin paslanmasını önler ve altı aylık uzun süreli yağlamayı sağlar. Onu zemin çivilerinden ve kapı menteşelerinden tozu ve yağı temizlemek için dahi kullanabilirsiniz.

Sadece metal parçaların üzerine ve parkelerin arasına püskürtün. Herhangi bir pisliği gidermek için her şeyi bir bez parçasıyla silin. Şimdi bir kez daha yağlayıp kurumasını bekleyin. WD-40, her türlü yüzeyden nemi önler ve sorunsuzca çalışmalarına olanak verir.

Bu sorunları çözmek için evsel çözücüler kullanırken herhangi bir şey uygulamadan önce her yüzeyi mutlaka silin. Çoğunlukla, su, bu maddelerle karışır ve metal üzerinde korozif olan bir karışım oluşur. Yukarıdaki tekniklerin herhangi birini kullanırken, test etmeden önce bir – iki saat işlemesine izin verin.

Gece yarısı atıştırmanızı mümkün olduğunca sessiz hâle getirmek için, gıcırtılı kapı menteşeleri ve çatırtılı parkeleri tamir etmek üzere WD-40 yağlayıcı veya diğer “kendin yap” tekniklerini kullanın.