Gıcırtılı kapılar nasıl sessizleştirilir? Bir kapıyı açtığınızda mümkün olan en sinir bozucu sesin çıkmasından nefret etmiyor musunuz? Yakınlarda bir yavru kedi sızlanıyor gibi ses çıkıyor. En kötüsü de yatak odanızın kapısının oldukça tiz sesler çıkarmaya başlamasıdır. Ayrıca gece geç saatlerde gizlice atıştırma planlarınızı da suya düşürür.

Ancak hiçbir şey için geç değil. Kolayca bulabileceğiniz ürünlerle gıcırtılı bir kapıyı kolayca onarabilirsiniz. İşte gıcırtılı kapılar nasıl sessizleştirilir öğrenmek için 4 ipucu.

Gıcırtılı Kapılar Nasıl Sessizleştirilir? WD-40 Gibi Bir Yağlayıcı Kullanın

Evet! Doğru okudunuz. Bu kadar basit.

Sadece WD-40 gibi bir yağlayıcı sprey almak, evinizdeki tüm gıcırtılı kapıları sessizleştirmeye yardımcı olabilir.

Bir sprey şişesinin içerisinde yağ yoksa hemen bir sprey şişesi alın ve yağla doldurun. Gıcırdayan kapının menteşelerine püskürtün. Hızlı sonuç elde etmek için üründen bol miktarda uygulayın.

Mobilya Cilası Kullanın

Mobilya cilası kullanmak faydalıdır çünkü kapınızın menteşelerini de cilalayabilecek ve böylece kapı ile menteşeleri aynı renk ile kaplayabileceksiniz.

Mobilya cila spreyi alın ve ses çıkaran menteşelere püskürtün. Ürünü, menteşeleri her iki tarafından (ön ve arka) püskürttüğünüzden emin olun.

Daha sonra kapıyı açıp kapatın. Gıcırtı sesleri hâlâ devam ediyorsa cilayı tekrar uygulayın. Kapı gıcırtısı geçene kadar uygulamaya devam edin.

Evinizdeki Tüm Gıcırtılı Kapıları Sessizleştirin: Menteşe Pimlerini Çıkarın ve Yağlayın

Ses çıkaran menteşenin altına hafifçe vurmak için bir çekiç ve çivi kullanın.  Gevşediğinde pimi çıkarabilirsiniz.

Ancak pimi çıkardığınızda kapının çerçevesinden ayrılacağını unutmayın. Duvara yaslandığınızdan emin olun ya da pim üzerinde çalışırken birinden kapıyı tutmasını rica edin.

Sakin olun; çıkardığınız menteşe pimlerini ameliyat etmiyorsunuz. Yağ, vazelin ya da erimiş mum ile pimin üzerini kaplayın. Bir yağlayıcı kullanarak pimi düzgün bir şekilde yağladığınızda emin olun.

Daha sonra pimi menteşe geri yerleştirin. İşte bu kadar! Gürültü sorunu sona erecek.

Gıcırtılı Kapılar Nasıl Sessizleştirilir? Paslı Menteşe Pimlerini Temizlemek için Çelik Tel Yumağı Kullanın

Bir yağlayıcı, paslı bir pimi kaygan hale getirebilir ancak pimi tüm kir ve pastan kurtaramaz. Yağ uyguladıktan sonra kapınız gıcırdamayı devam ediyorsa menteşeleri temizlemeniz gerekebilir.

Menteşe pimlerini çıkarın, ince çelik tel yumağını kullanarak tüm kirleri temizleyin.

Bahsedilen yöntemlerden herhangi birini uygulayarak gıcırdayan bir kapıyı sessizleştirmenin ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. Sinir bozucu sesler nedeniyle artık çıldırmaya gerek yok.