Halıdaki lekeler nasıl çıkarılır? Hadi başlayalım! Uzun bir günün ardından güzel bir fincan çayla rahatlayabilir ya da soğuk bir gecede ısınabilirsiniz. Günün sonunda oturup rahatlamaya ve çay içmeye hazırken yapmak isteyeceğiniz son şey lekeleri çıkarmaktır. Ne yazık ki halıya beklenmedik bir şekilde bir şeyler dökülür ve bu durumda yapılacak en iyi şey hızlı hareket etmek ve lekeleri halıdan nasıl çıkarabileceğinizi bulmak olacaktır.

Bu nedenle hızlı hareket etmenizi sağlamak için bu yazımızda halılardaki lekeleri çıkarmaya yönelik bazı etkili ve kolay yöntemleri anlatacağız. Döşemelerin ya da halıların gözle görünmeyen küçük bir alanında leke çıkarma testi bile yapabilirsiniz.

1.     Leke Çıkarıcı Ürünleri Kullanarak Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

İlk olarak çay lekesini bir parça bezle kurulayarak lekenin çoğunu halıdan çıkarmanız gerekir. Daha sonra lekenin yoğunluğunu azaltmak ve daha fazla lekelenmeyi önlemek için biraz su dökmelisiniz.

Lekeli bölgeye biraz halı leke çıkarıcısı uygulayarak fırçalayabilirsiniz. Leke hala temizlenmediyse lekekli bölgeyi sirke ve su karışımına batırılmış bir bulaşık bezi ya da sünger ile ovalayın. Biraz soğuk suyla durulamadan önce lekeyi yaklaşık 5-10 dakika fırçalayın. Çay lekesinin tamamen temizlendiğini göreceksiniz.

2.     Karbonat Kullanarak Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Bir kasenin içerisinde su ve karbonatı karıştırın . Bir bez parçasının bir ucunu kasenin içine batırın. Bez ıslandığında doğrudan lekeli bölgeye uygulayın. Daha sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Tamamen temizlenmediyse leke tamamen kayboluncaya kadar en başından bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

3.     Sirke Kullanarak Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Bu yöntemde yaklaşık 60 ml beyaz sirke ve yaklaşık 120 ml ılık su çözeltisine ihtiyacınız olacak. Hazırladığınız çözeltiyi bir sprey şişesine koyduktan sonra çay lekesi üzerine püskürtmelisiniz. Dahas onra leke tamamen kaybolana kadar lekeli alanı temiz bir bezle ovalamanız gerekecektir.

4.     Tuz kullanarak Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Bunun için çay döküldükten hemen sonra lekenin üzerine ıslak bir bez koymanız gerekir. Böylece bez, halıya geçmeyen tüm sıvıyı emecektir. Bez dökülen sıvıyı emdikten sonra lekenin üzerine bol miktarda tuz koymanız ve sonrasında da az miktarda maden suyu dökmeniz gereklidir. Bu işlemden yaklaşık 5-10 dakika beklemeli ve ılık su ile durulamalısınız. Leke tamamen temizlenmediyse, işlemi leke çıkana kadar tekrarlamanız gerekir.

5.     WD-40 Kullanarak Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Evde bu sihirli ürüne sahip olmasanız bile her perakende satış noktasından ya da marketten oldukça kolay satın alabilirsiniz. Peki, evdeki alternatiflerle temizleyebiliyorken neden WD-40 kullanmalısınız? WD-40 yalnızca çarşafları ya da kıyafetleri temizlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fayans, deri, halı ve daha pek çok yüzeydeki lekeyi de temizleyecektir.

Bu 5 yöntemden hangisini tercih ederseniz edin şunu unutmamalısınız. Ne kadar hızlı harekete geçerseniz lekeleri çıkarmak o kadar kolay olacaktır.