Dökülüp lekeler oluşturmasından endişe etmek zorunda kalmadan kahvenizin keyfini çıkarmanın bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Kahve lekelerini çıkarma yöntemleri hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin:

Kim kahveyi sevmez ki, çay severler hariç elbette! Kahveyi ne kadar severseniz sevin, kahve dökmenin olabilecek en kötü şeylerden biri olduğunda hemfikir olmalısınız. Neden mi? Çünkü bazen üstesinden gelinmesi zor olabilecek lekelerin nedenidir. Kahve severlerin yaşamlarını kolaylaştırmak için, işte kahve lekelerini çıkarmak üzere kullanılabilecek yöntemlerden bazıları:

Kahve Lekelerini Çıkarma: Eski Dost Bira

Sevdiğiniz kahvenizin birazını o pahalı halıya mı döktünüz? Öyleyse endişeye gerek yok, çünkü eski dost bira arkanızı kolluyor. Yoksa biranın tek yararının sadece gittiğiniz barda size adrenalin pompalamak olduğu düşüncesinde miydiniz? Her neyse… gerçek şu ki, biranın kahve lekelerini halınızdan çıkarma yeteneği vardır. Ve tüm yapmanız gereken, doğrudan lekenin üstüne biraz bira döküp sihrini konuşturması için zaman vermek. Birayı nazikçe halıya sürün. Bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekir, böylece kahve lekesi sonunda kaybolacaktır. Ama bu işlemin en büyük dezavantajının ne olduğunu biliyor musunuz? Kahve lekesi gibi önemsiz bir şey için bir miktar kaliteli birayı harcayacaksınız!

Kahve Lekelerini Çıkarma: Tuzu Kullanın

Bir kafede eski bir arkadaşla kahve içiyorsunuz ve yarım saat içinde önemli bir iş toplantınız var. Arkadaşınız size o fıkrayı anlattıktan sonra sakinliğinizi koruyamayıp gömleğinize kazara kahve mi döktünüz? Toplantıya kahve lekeli bir gömlekle katılmak zorunda kalacağınızı mı fark ettiniz? Sadece bir soru: yakınlarda tuz var mı? Varsa, demek ki şanslısınız. Tüm yapmanız gereken kahve lekesine bol miktarda tuz serpip kumaşa nüfuz etmesini beklemek. Tuza işini görmesi için fırsat verdikten sonra kağıt havluyla silip çıkarın. Bu yöntem lekeyi tamamen temizlemeyecek fakat lekenin görünürlüğünü azaltacak ve yayılmasını önleyecektir.

O Kokulu Beyaz Sirkeden Biraz Çıkarın

Beyaz sirke, giysilerinizde bulunabilecek kahve lekelerini etkili olarak çıkarmak için kullanılabilir. Ancak işlem, kahve lekesinin yoğunluğuna bağlı olacaktır. Leke küçükse ve giysinizdeki küçük bir noktayla sınırlıysa, giysiyi çamaşır makinesine koymadan önce beyaz sirkeye batırılmış bir havluyla lekeyi ovmanız gerekir. Ancak kahve lekesi büyükse, kumaşınızı 3 ölçek sirke ve 1 ölçek su içeren bir çözeltide gece boyunca bekletmeniz önerilir. Kumaşı yıkama makinesine koyun ve sabaha kahve lekesi muhtemelen gitmiş olacaktır. Beyaz sirkeyle çalışmanın en hafif deyimiyle kötü kokulu olacağını bilin. Bu nedenle kokusuna alışık değilseniz sizin için zorlu bir görev olabilir!

Islak Mendiller Düşünebileceğinizden Daha Kullanışlı

Eğer kahve döktüyseniz ama evde çocuğunuz varsa, öyleyse tam anlamıyla şanslısınız, çünkü elinizin altında eski dost ıslak mendillerden bir kutu olması muhtemel. Islak mendiller, özellikle halılardan olmak üzere kahve lekelerini çıkarma amacıyla en güçlü aksesuarlardan biri olabilir. Neden mi? Çünkü hem sıvıyı hem de lekeyi emebilirler. Yoksa ıslak mendillerin sadece bebeğinizin bakımı için mi kullanılabileceğini düşünüyordunuz? Tüm yapmanız gereken, kahve lekesini bir ıslak mendille ovmak, o zaman kahve lekesinin yok oluncaya kadar emildiğini tam anlamıyla göreceksiniz!

WD-40’ın Sihri

WD-40‘ın pek çok durumda nasıl kullanışlı olduğu düşünüldüğünde, eski dost WD-40′ın kahve lekelerini temizleyebildiği çoğu kişiye şaşırtıcı gelmemelidir. Ancak WD-40’ı alternatiflerinden ayıran, kahve lekelerini sadece gömlekler, pantolonlar ve halılardan değil, deri, karolar ve tezgâhlardan da çıkarabilmesidir. Bu büyük bir artı, öyle düşünmüyor musunuz?

Kahve lekeli malzemenin niteliğinden bağımsız olarak, tüm yapmanız gereken lekeye biraz WD-40 püskürtmek, işini görmesi için zaman vermek ve temiz bir bezle silmek veya öğeyi çamaşır makinesine koymak. Hepsi bu! Bunu yapmak, göz zevkini bozan bir şey olan neredeyse her türlü kahve lekesini temizleyecektir. Üstelik, kahve lekelerinin çıkarılmasının bu muhteşem spreyin sadece bir yan işlevi olduğunu bilmek önemli. Size çok daha fazlasını verebilir. Bu yüzden, yaşamlarınızı kolaylaştırın ve daima elinizin altında bir veya iki kutu WD-40 bulundurun!