Kahve lekesi nasıl çıkarılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Herkes sabahları yaşayabileceği bir talihsizlikle kıyafetlerinin üzerine kahve dökebilir. Yeni demlenmiş bir kahveyi dökmenin üzüntüsü yetmezmiş gibi bıraktığı leke de şaşırtıcı derecede inatçı olabilir.

Kahve lekelerinin düzgün bir şekilde nasıl çıkarılacağını bilmiyorsanız kıyafetlerinizdeki bu açık renkli lekeyi temizlemek oldukça zorlaşabilir. Herhangi bir yiyecek lekesinde olduğu gibi, leke tamamen temizlenmeden kirlenmiş gömleği kurutma makinesine koymaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde leke, gömleğinize işlenmiş bir sanat eseri olarak ömür boyu kalabilir.

Bununla birlikte eğer leke henüz yeni olmuşsa soğuk su altına tutarak etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz. Lekenin ne kadar eski olduğuna ve kıyafetin yapıldığı malzemeye bağlı olarak daha fazla işlem yapmanız gerekebilir. Bu yazıda sizlere kahve lekelerinin nasıl çıkarılacağını anlatacağız.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır : Sentetik Kumaştan Çıkarma

Kıyafetiniz sentetik kumaştan yapılmışsa kürk, ipek veya deri gibi malzemelere kıyasla muhtemelen daha dayanıklıdır. Bu nedenle bu tarz kıyafetlerden kahve lekesini çıkarmak görece daha kolaydır.

Öncelikle yüzeyde kalan kahveyi temiz bir kuru bez yardımıyla temizleyin. Sonrasında ılık su, bulaşık deterjanı ve beyaz sirkeden oluşan bir solüsyon hazırlayın. Solüsyon en az bir litre su, yarım çay kaşığı bulaşık deterjanı ve bir yemek kaşığı beyaz sirke içermelidir.

Lekeli alanı yaklaşık on beş dakika boyunca solüsyonda bekletin. Daha sonra kıyafeti alın ve ılık su ile durulayın. Leke kalmışsa bir sünger yardımıyla leke çıkana kadar alkol ile silin. Ardından kıyafeti her zamanki yıkama ayarlarınızda yıkayın.

Yine de kahve lekelerinin fazlasıyla inatçı olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle leke tamamen çıkana kadar bu adımları tekrarlamanız gerekebilir.

Pamuklu Kıyafetlerden Çıkarma

Sentetik kumaşlara benzer olarak pamuktan üretilen kıyafetlere işlem uygulamak oldukça kolaydır ve lekeler kolayca çıkarılabilir. Lekeyi temizlemek için en iyi yöntem piyasada bulunan bir leke çıkarıcıyı kullanmaktır. Yüzeyde kalan kahveyi bir bez ile temizledikten sonra kirlenmiş alana leke çıkarıcı uygulamanız yeterli olacaktır. Daha sonra lekeli alanı normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Ancak evinizde leke çıkarıcı bulunmayabilir. Böyle bir durumda yalnızca birkaç değişiklikle sentetik kumaş için uyguladığınız yönteme benzer bir yöntem uygulayabilirsiniz. Pamuklu kıyafetleri alkol ile temizledikten sonra kıyafeti kurumaya bırakmanız gerekir. Ardından kıyafeti, her zamanki yıkama ayarlarınızda ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Bununla birlikte bu tekniğin pamuklu kıyafetlerden kahve lekelerini çıkarma konusunda, özellikle de lekenin eski olduğu durumlarda yetersiz olduğu anlar olabilir. Buna çözüm olarak lekeli bölgeyi lastik bant yardımıyla bir kase üzerine gerebilirsiniz.

Ardından ısı ayarlı bir su ısıtıcısı yardımıyla ısıyı yaklaşık 93 °C’ye ayarlayın ve istenen dereceye geldiğinde lekeli bölgeye dikkatli bir şekilde dökün. Bu yöntemin diğer kumaş türlerine zarar verme ihtimali olsa da pamuklu bir elbiseye hiçbir zarar vermeyecektir.

Kahve lekeleri ile başa çıkmak zor olsa da yukarıdaki yöntemler ile lekeleri temizleyebilirsiniz.

Ayrıca WD-40’ın Instagram sayfasını ziyaret edip kullanım alanlarını görebilirsiniz.