Ne kadar dikkatli olursanız olun lekeler kaçınılmazdır. Birisi gelip bardak altlığı kullanmadan soğuk bardağını ahşap tezgahın üzerine koyacaktır. Sonucunda en sevdiğiniz mobilyaların üzerinde bir halka şeklinde bir leke oluşacak ve lekeleri profesyonelce çıkarmak için oldukça fazla para harcamanız gerekecek.

İşte bu yazıda, size evde lekeleri çıkarmanıza yardımcı olacak pahalıya mal olmayan birkaç yöntem göstereceğiz. İlk iş olarak her zaman bir yama testi yapın. Bu yöntemler yalnızca kaplamalı ahşaplar için önerilmektedir. İşte yapacaklarınız:

Boya Lekeleri Çıkarmak için Karbonat Kullanma

Henüz bilmiyorsanız karbonat, evde bulabileceğiniz en iyi temizleyicilerden biridir. Ahşap mobilyalarınızdaki boya lekelerinden kurtulmak için yapmanız gereken tek şey bir miktar karbonatı limon suyu ya da damıtılmış sirke ile karıştırmaktır.

Bu bileşenlerin her ikisinden de bir macun hazırladıktan sonra lekeli alana uygulayabilirsiniz. Daha sonra ahşap yüzeyi hafifçe ovmak için sünger kullanın. Leke çıktıktan sonra macunu uyguladığınız tüm alanı temizleyin. Ayrıca biraz içme suyu ile de durulayabilirsiniz.

Yağlı Olmayan Lekeler Üzerinde Deterjan Kullanma

Ojelerden ve yiyeceklere kadar inatçı lekeler için mutfağınızda bulunan herhangi bir bulaşık deterjanını kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanını ılık suyla karıştırın, daha sonra bir bezi kabın içerisindeki solüsyona daldırın ve ıslatın. Bez yeterince ıslatıldıktan sonra istenen sonucu elde edene kadar lekeli bölgeyi ovalayın. Bu yöntemin yalnızca yağsız lekeler için uygun olduğunu unutmayın.

Yağlı Lekeleri Amonyak ile Ovalamak

En sevdiğiniz ahşap mobilyanızda yağlı bir leke oluştuysa sakın endişelenmeyin. İhtiyacınız olan tek şey biraz soğuk su ve çok az amonyak ile hazırlanan karışımdır. Bir bezi hazırlayacağınız karışımla ıslatın. Daha sonra bu bezi kullanarak lekeyi ovalayın. Böylece ahşap yüzey göz açıp kapayıncaya kadar yeni gibi olacaktır.

Bakteri Öldürücü Solüsyonlarla Evcil Hayvanların Oluşturduğu Lekeleri Temizleme

Evcil hayvanınız ahşap mobilyalarınız üzerinde kötü bir leke oluşturduğunda tüm bakteriler nedeniyle obsesif takıntılarınızın başladığını göreceksiniz. Bakteriler yalnızca mobilya üzerinde lekelere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan kokulara da neden olur.

Ahşap yüzeylerdeki lekeleri ve bakterileri çıkarmak için %5 oranında fenol çözeltisi kullanmanız gerekecektir. Evinizde yoksa herhangi bir ev dekorasyon mağazasından temin edebilirsiniz. Bu ürün yardımıyla yumuşak bir bez kullanarak lekelenen bölgeyi temizleyebilirsiniz.

WD-40 Kullanarak Lekeleri Çıkarmak

Herkesin evinde bu çok amaçlı ürünlerden vardır, değil mi? Eğer varsa yapmanız gereken tek şey, tüy bırakmayan bir bez üzerine bolca WD-40 püskürtmek ve oje, kalıcı keçeli kalemler, mürekkep, yapıştırıcılar ve pastel boyaların neden olduğu lekeleri silmektir. Lekeleri çıkarmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!