Metal veranda sandalyelerinizin dış unsurlara nasıl doğrudan maruz kaldığını düşününce, metal veranda sandalyelerinde pası önlemek için tedbirler almanız gerektiğini biliyor muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Çoğu kişi, sevilen metal eşyaların korozyona uğradığını görmenin, göz zevkini bozan bir şey olduğunda hemfikir olacaktır. Ancak konu metal veranda sandalyeleriniz olduğunda, güzel verandanızın görünümünü tamamen mahvettiği düşünülürse bu korozyonun göz zevkini bozan daha da özel bir sorun olduğu aşikârdır. Bununla birlikte, böyle bir senaryonun gerçekleşmesini önleyebileceğiniz birkaç yol olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu yollardan bazılarının bir açıklaması:

Metal Veranda Sandalyelerinde Pası Önlemek: Onları Kuru Tutun

Aşırı nem belki de pasın en yaygın nedenidir. Hepimizin bildiği gibi, nem, paslanma sürecini hızlandırır. Metal veranda sandalyelerinin suyun etkilerine karşı daha dirençli olması muhtemel olsa da, asla emin olamazsınız. Bu, metal veranda sandalyelerinde pası önlemek için onları mümkün olduğunca kuru tutmanız gerektiği anlamına gelir. Suyu uzun süreler boyunca metal veranda sandalyeler üzerinde bekletmek pas belasının yerleşmesine olanak verecektir. İşte bu nedenle bulunabilecek fazla suyu farkeder farketmez kuru bir bezle silmeniz azami önem taşır. Unutmayın: veranda sandalyeleriniz korozyona dirençli olan bir metalden yapılmış olabilir. Ama üreticinin iddiasını sınamamanız sizin için her zaman daha iyi olacaktır!

Metal Veranda Sandalyelerinde Pası Önlemek: Veranda Sandalyelerinizi Örtülü Tutun

Metal veranda sandalyelerinizi kuru – ve tozdan uzak – tutmanın daha kolay bir yolu onları örtülü tutmaktır. Metal veranda sandalyelerinizi bir çarşafla örtülü tutmak, onları nemden korumak bakımından harikalar yaratacaktır. Ancak metal veranda sandalyelerinizi “herhangi” bir çarşafla örtülü tutmak görünümlerinin cazibesini mutlaka yok edecektir, değil mi? İşte burada veranda sandalyesi döşemesi devreye girer. Döşeme sadece sandalyelerinizin çekici görünmesini sağlamakla kalmaz, onları zararlı etkilerden de korur.

Bu yüzden onlara birkaç minder, kol kılıfları ve sandalye arkalıkları eklemek iyi bir fikir olacaktır. Bunu yapmak metal veranda sandalyelerinin sadece daha rahat ve çekici olmasını sağlamayacak, aynı zamanda onların ısı ve neme maruz kalmalarını da azaltacaktır. Bu, mutlaka korozyon olasılığını düşürür, değil mi?

Depolama Alanından Faydalanın

Metal veranda sandalyeleriniz muhteşem açık alanlar için “yapılmış” ve onları hiçbir zaman depoya kaldırmanız gerekmiyor gibi hissediyor olabilirsiniz. Fakat gerçek şu ki, metal veranda sandalyelerinizin arada bir depoya gitmelerine ihtiyaç vardır. Çünkü insanlar, metal veranda sandalyeleri sık kullanılmıyorken onların bakımını yapmakta geç kalmaya meyillidirler. Bu nedenle kullanımlarına ihtiyaç olmadığında onları depoya koymanız önemlidir. Örneğin metal veranda sandalyelerinizin kışın fazla kullanılması beklenmez, değil mi? Bununla birlikte, onları açıkta, dış unsurların insafına bırakmak her hâlükârda akılsızca olmaz mı? Bu nedenle metal veranda sandalyelerinizde pası önleyebilmeniz için onları depolayabileceğiniz bir barakaya veya başka bir kapalı alana sahip olmanız önerilir. Metal veranda sandalyeleriniz için büyük bir açık alan mobilyası örtüsüne harcama yapmayı ve bunun suya direnç özelliklerinden faydalanmayı dahi düşünebilirsiniz.

Metal Veranda Sandalyelerinde Pası Önlemek: Macun Mum Kullanın

Macun mumun sıradışı su direnci niteliklerinden ötürü, metal veranda sandalyelerinizi pas belasından korumak için macun mum da kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken, ilk önce, kuru bir bezle silerek bütün tozu metal veranda sandalyelerinden gidermektir. Sonra metal veranda sandalyelerini nemli bir bezle temizlemeli ve ardından tamamen kuruyana kadar beklemelisiniz. Veranda sandalyeleri tamamen kuruduğunda, metal veranda sandalyelerinizin tüm yüzeyine macun mumu uygulamak için geniş bir boya fırçası kullanın. Ancak bunu yaparken büyük dikkat göstermeniz gerekeceğini unutmayın. Macun mumu yarıklar ve çatlaklar dâhil metal veranda sandalyelerinizin köşe bucağına uyguladığınızdan emin olun. Macun mumu veranda sandalyelerinizin bütün yüzeyine uyguladıktan sonra, onları kullanmadan önce tamamen kurumaları için bir kenara koyun.

Düzenli Gres Kullanımı

Metal veranda sandalyelerinizin düzenli olarak greslenmesi de pas belasını uzak tutmak bakımından harikalar yaratabilir. Bu, gres ve yağ gibi maddelerin düzenli bakım kitinizin bir parçası hâline getirilmesi anlamına gelir. Korozyona karşı koruma, sundukları sayısız faydadan yalnızca biridir!

WD-40’ın Sihri

Yukarıda bahsedilen ipuçlarının tümü harika olmakla birlikte, metal veranda sandalyelerde pası önlemeye yarayacak bir yol daha vardır… WD-40. Konu metal veranda sandalyelerinizi korozyon belasından korumak olduğunda WD40 yardımcı olabilir. Faydalanabileceğiniz birkaç WD-40 ürünü mevcuttur. Metal veranda sandalyelerinden el arabalarına kadar, WD-40’ın repertuvarında pas koruması ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir şeyler olduğundan emin olabilirsiniz!

Tüm yapmanız gereken metal veranda sandalyelerinin yüzeyine – veya korozyondan korunması gereken diğer herhangi bir metale – WD-40 uygulamak ve kurumasını beklemektir. Hepsi bu! WD-40 ile, metal veranda sandalyelerinizi korozyondan koruma angaryası gerçekten basit bir görev hâline gelir!