Pastan nasıl kurtulursunuz? Bahçe mobilyalarınızda, bisikletinizde ya da arabanızda fark etmeksizin paslanmayı görmek, endişeye yol açar. Bu nedenle pas sökücüler, bu aşındırıcı izleri değerli eşyalarınızdan çıkarmak için kullanılır. Bu işlemleri yapmak ise göründüğünden daha kolaydır.

Bilimsel olarak pas, demir oksittir. Demir oksit ise demir içeren herhangi bir bileşiğin yeterince uzun bir süre boyunca oksijene maruz kalmasıyla oluşur. Genellikle su halinde bulunan nem, bu süreci hızlandıran faktördür.

Paslı eşyalar sadece göze batmakla kalmaz, aynı zamanda değerli eşyalarınızın yüzeyine de oldukça fazla zarar verebilir. Bu eşyaların herhangi bir işlem görmeden durduğu süre ne kadar uzarsa üzerlerinde o kadar fazla korozyon meydana gelebilir. Sonucunda da metal yüzeylerinde çirkin deliklerle birlikte tamamen paslanırlar.

Sizin değerli eşyanız için işler böyle gitmek zorunda değil. Bu sorunlarla mücadele etmek için sizi evde kolayca kullanabileceğiniz bazı pas sökücülerle tanıştıracağız. İşte bu pas sökücüler:

 

1.     Sirke Kullanarak Pastan Nasıl Kurtulursunuz?

Sirke asetik ya da sitrik asit içerdiği için güçlü bir pas sökücüdür. Vida gibi malzemelerden pası temizlemek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey hepsini sirkeye batırmaktır ıslatmaktır. Bu doğal pas sökücünün yaklaşık yarım litresi işinizi görecektir. İşlem için beyaz sirke ya da elma sirkesi kullanmanızı öneririz. En iyi sonucu elde etmek için malzemeler bu güçlü sıvıda yaklaşık bir gün boyunca bekletilmelidir.

2.     Limon Kullanarak Pastan Nasıl Kurtulursunuz?

Pastan etkilenen bazı bileşenleri temizlemede sorun yaşıyorsanız pastan kurtulmak için biraz makine yağı kullanmanız gerekir. Daha sonra mutfağınızdan lime/limon ve biraz tuz almanız gerekecek (tekilayı almanıza gerek yok!).

Paslı bölgeye tuz sürmelisiniz. Tuzla iyice kaplandıktan sonra lime ya da limonu üzerine sıkabilirsiniz. Olabildiğince çok limon suyu sıkın ve ardından faydasını görmek için bu güçlü pas sökücüyü 2 ila 3 saat bekleyin. 2-3 saat bekledikten sonra pas katmanını fırçalayın, kolayca çıktığını göreceksiniz.

3.     WD-40 Kullanarak Pasdan Nasıl Kurtulursunuz?

Bu çok amaçlı ürünün paslanmaya karşı faydalı ve koruyucu bir önlem olduğu bilinmektedir. Yapmanız gereken tek şey paslanmış eşyayı WD-40 ile ıslatmak ve daha sonra bir tel fırça yardımıyla fırçalamaktır.

WD-40‘ın eşyaya zarar verip vermediğini kontrol etmek için paslı eşyanın küçük alanlarında deneyebilirsiniz. WD-40’ı paslanabilecek yüzeylere düzenli olarak uygularsanız pasın tekrar oluşmadığını göreceksiniz.

Artık pastan nasıl kurtulacağınızı biliyorsunuz. 1, 2, 3.. İşte bu kadar kolay! İhtiyacınız olan tek şey deponuzda doğru pas sökücüleri bulundurmak.