Kapı menteşesi yağlama işlemi nasıl yapılır öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin! Gıcırdayan kapılar, sadece korku filmlerinde olan klişeler değildir. Bu kapılar ve yarattıkları korku gerçek hayatta da var! Bu nedenle gıcırdayan kapınız size ve ailenize kalp krizi geçirtmeden önce buna bir çözüm bulmanız gerekiyor. Şanslıysanız bu sorunu tamirci çağırmadan nasıl çözeceğinizi gösterebiliriz.

Uzman Yardımı Olmadan Kapı Menteşesi Nasıl Yağlanır?

Sorunun çözümü, yani sorun yaratan kapı menteşesi yağlama basittir çünkü kapı menteşesi paslanmışsa biraz çaba harcayarak sorun çözebilirsiniz. Ancak konudan sapmadan adım adım ilerleyelim.

Kapı Menteşesi Yağlama 1. Adım: Menteşe Pimini Çivi Zımbası ve Çekiçle Çıkarın

Menteşenin altına bir çivi koyun ve çivinin üstüne çekiçle hafifçe vurun. Bunu yaparak sorunlu menteşe pimini elinizle çıkarabilecek kadar gevşetmiş olacaksınız. Pimi elinizle çıkaramazsanız çekicin arkasını bile kullanabilirsiniz.

Kapı Menteşesi Yağlama 2. Adım: Menteşe Pimini Yağlama

Gıcırdayan kapının pimini yağlayarak çalışmasını kolaylaştırabilir ve gıcırtının muhtemelen temel sebebi olan paslanmayı önleyebilirsiniz. Menteşede kullandığınız yağ kurumadan önce oldukça uzun süre dayanacaktır.

3. Adım: Menteşe Pimi Yerine Nasıl Takılır?

Pimi yağladıktan sonra yerine tekrar takmanız gerekiyor. Bunu yapmak için pimi kolayınıza geldiği şekilde elinizle oynatarak yapabilir ve çekiç ve çivi tekniğini tekrar kullanabilirsiniz. Pimi yerine taktıktan sonra “bir zamanlar gıcırdayan” kapınızı birkaç kez kapatıp açarak sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Ancak sorun hala devam ediyorsa pimi yeniden çıkarıp yeterince yağladığınızdan emin olun.

4. Adım: Artan Yağı Silme

Bazen artan yağın gıcırdayan kapının dışında yağ kalıntısı bıraktığına şahit olabilirsiniz. Hem yapış yapış olan hem de leke yapan bu yağı silmek için eski bezlerinizi kullanabilirsiniz.

WD-40: Gıcırdayan Kapıları Yağlamanın Çözümü

Bu üründe bulunan akıllı pipetle gıcırdayan kapılarınızı kolayca yağlayabilir ve pimleriyle birlikte pas ve aşınmadan koruyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken menteşeye WD-40 püskürtmek ve fazlalığı mikrofiber bir bezle temizlemek. İşte bu kadar kolay!

Hanımefendiler ve beyefendiler, işte sonuç! Artık kapınız açıldığında kendinizi bir korku filmi sahnesinde gibi hissetmeyeceksiniz. İyi yağlanmış bir kapı daha güvenlidir, daha az ses çıkarır ve hak ettiğiniz huzuru verir.